सकियो महायज्ञ, खजुरालाई लक्ष्मीनारायण दिब्यधाम घोषणा


५० लाख संकलन, गाँउपालिकाबाट धार्मिक पर्यटनलाई गौरवको योजनामा समावेश


खजुरा : खजुरा क्षेत्रलाई पर्यटकिय क्षेत्र बनाउने उद्देश्यले गत २४ गतेबाट बाँकेको खजुरामा सुरु भएको श्रीमदभागवत ज्ञान महायज्ञ आज सम्पन्न भएको छ । महायज्ञबाट ५० लाख बढी संकलन भएको आयोजक महायज्ञ सम्पादन समितिले जनाएको छ ।
खजुरा क्षेत्रमा रहेका ऐतिहासिक धार्मिकस्थलहरुको प्रवर्द्र्धन गर्ने र खजुरामा विशाल स्वरुपमा सुदर्शन चक्र सहितको लक्ष्मीनारायण मूर्तिको स्थापना गर्ने लक्ष्य सहित महायज्ञ आयोजना गरिएको हो । महायज्ञको लक्ष्यलाई अपनत्व ग्रहण गर्दै खजुरा गाँउपालिकाले खजुरालाई पर्यटकिय क्षेत्र बनाउने र विशाल आकारको मूर्ति स्थापना गर्न गौरवको योजनामा समावेश गर्ने घोषणा समेत गरेको छ ।
आयोजकका अनुसार १८८२ ताका स्थापना भएको खजुरा १ को मैटहवा मन्दिर, राणाकालमै बनेको सन्तकुटी कुवा, मानव बस्ती बस्नु अघिको नारायणी तलौवा, हिन्दुर र मुस्लिमको संयुक्त तिर्थस्थल मुस्केटवा मिजार बाबा सहित खजुरा क्षेत्रमा रहेका धार्मिक स्थललाई धामकारुपमा विकास गर्दै एकीकृत दिब्य धाम स्थापना गर्ने अभियान रहेको छ ।

महायज्ञबाट आर्जन भएको रकमबाट छिट्टै विशाल स्वरुपको लक्ष्मीनारायण मूर्तिको शिलान्यास गरिने र सरकारी सहकार्यमा कार्य सम्पन्न गरिने महायज्ञ सम्पादन समितिका अध्यक्ष शिवराज श्रेष्ठले बताए ।

समापन समारोहलाई सम्बोधन गर्दै लुम्बिनी प्रदेशसभाका सांसद बादशाह कुर्मीले खजुरालाई धार्मिक पर्यटनको केन्द्र बनाउन आफुले कुनै कसर बाँकी नराख्ने बताए । उनले आफ्नो राजनीति भन्दा अन्य पेशा नभएको दाबी गर्दै फेरिपनि आयोजकले मागेको रकम दिन आफु तयार रहेको बताए ।

खजुरा गाँउपालिकाकी उपाध्यक्ष मन्जु मल्ल चन्दले स्थानीय सरकार खजुराबासीको अभियानमा साथमा रहेको बताइन् ।

उपाध्यक्ष मल्ल महायज्ञको सर्वोकृष्ठ दानकर्ता पनि हुन् । उनले महायज्ञमा १ लाख ५५ हजार ५५५ दान गरेकी थिइन् ।

सुशिल कोइराला प्रखर क्यान्सर अस्पतालका संकल्पकर्ता सन्त दीनदयालको संरक्षकत्वमा भएको महायज्ञमा पंडित बालकृष्ण अर्यालले कथा वाचन गरेका थिए भने उनी सहितको संगीत मण्डलीले सन्देशमुलक भजन प्रस्तुत गरेका थिए ।

समापनका अवसरमा संकल्पकर्ता दीनदयाल जी सहित कथा वाचक अर्याललाई खजुराबासीको तर्फबाट अभिनन्दन गरिएको सचिवालय संयोजक सुरेश खत्रीले जानकारी दिए ।

प्रतिक्रिया