काँचो र पाकेको आँपलाई लामो समयसम्म भण्डारण यसरी गर्न सकिन्छ !

काठमाडौं : आँपप्रेमीहरूका लागि आउन लागेको आँपको सिजन निक्कै महत्वपूर्ण रहेको छ । मानिसहरु काँचो र पाकेको दुवै आँप प्रशस्त मात्रामा खाने गर्छन् । काँचो आँपको चटनी, अचारदेखि लिएर पाकेको आँपको शेक, कस्टर्ड, आइसक्रिमसम्म खाइन्छ। तर जब घरमा धेरै आँप आउँछ ।

सबैभन्दा ठूलो चिन्ता यसलाई भण्डारण गर्न हो। किनभने उचित भण्डारण नगरी सबै आँप बिग्रन सक्छ। त्यसैले यसलाई राम्ररी राख्नुपर्छ। ताकि आँप नबिग्रियोस् ।

काँचो र पाकेको आँप कसरी भण्डारण गर्न ?

काँचो आँपको लागि भण्डारणका लागि धेरै काँचो आँप ल्याएर उचित विधिले भण्डारण गरेमा आँप बिग्रनबाट जोगिन्छ । आँपलाई सिधै फ्रिजमा राख्नुभयो भने आँप बिग्रन थाल्छ । तिनीहरूको स्वादमा पनि फरक हुन थाल्छ । त्यसैले काँचो आँपलाई अँध्यारो ठाउँमा भण्डार गर्नुहोस्।

यसको साथमा, यदि तपाइँ काँचो आँप पकाउन चाहनुहुन्छ भने, यसलाई स्याउ, केरा र अन्य फलहरूको बीचमा राख्नुहोस्। जसका कारण अन्य फलफूलबाट निस्कने इथाइलिन ग्यासले पनि काँचो आँप पाक्न सघाउछ । तपाईंले यी आँपहरू तीनदेखि चार दिनसम्म भण्डारण गर्न सक्नुहुन्छ।

पाकेको आँप यसरी भण्डार गर्नुहोस् :

पाकेको आँपलाई तुरुन्तै फ्रिजमा राख्ने हो भने चार–पाँच दिनसम्म बिग्रँदैन । यसको साथं तपाईं पाकेको आँपलाई क्यूबमा काटेर फ्रीजरमा राख्न सक्नुहुन्छ। यसका लागि सबैभन्दा पहिले आँपलाई धुनुहोस् र तास्नुहोस् ।

त्यसपछि तिनीहरूलाई क्यूबमा काट्नुहोस् र फ्रीजरमा भण्डार गर्नुहोस्। जब तिनीहरू तीन देखि चार घण्टामा जम्छ । यसरी राखिएको आँप धेरै लामो समयसम्म बिग्रिदैन ।

प्रतिक्रिया